95899

Adıyaman Huzur ve Barış şehri:

 

Nemrut-Kommagene

 

Güneşin en güzel renklerle doğup, sonra kristal bir prizmadan süzülür gibi ışık huzmesine dönüşerek yedi rengiyle emzirdiği ve battığı “Tanrıların Göksel Tahtı” Nemrut Dağı Adıyaman ili Kahta ilçesi sınırları içerisinde dünyanın sekizinci harikası olarak tanınan yüksekliği 10 metreyi bulan devasa dev heykelleri ve metrelerce uzunluktaki kitabeleri ile UNESCO Dünya Kültür Mirasında yer almaktadır.

Kommagene Krallığı, Adıyaman ve çevresinde Nemrut Dağı’nı da içine alan bölgede M.Ö.65-70 yıllarında kurulmuş ve 300 yıl boyunca  hüküm sürmüş bir krallıktır.

Kommagene genlerin birleşimi anlamına gelen Yunanca bir kelimedir. Kommagene Krallığı adıyla bağdaşırcasına, Yunan ve Pers uygarlıklarının inanç, kültür ve geleneklerinin bütünleştiği hüküm sürdüğü dönem boyunca savaşmadan varlığını sürdüren güçlü bir krallıktır. Biz de uygarlıkların birleştiği barış ve huzur kenti Adıyaman İli’nde yapacağımız Tıp Günleri-kardiyopulmoner resusitasyon (CPR) konulu Acil Sempozyumu’na sizleri görmekten mutluluk duyacağız.

Tümü

X